Od června 2025 budou muset některé výrobky a služby splňovat nové požadavky na přístupnost pro osoby se zdravotním postižením. Co přesně to znamená a jaké sankce hrozí za jejich nedodržení?
28. června 2025 vstoupí v účinnost zákon č. 424/2023 Sb., o požadavcích na přístupnost některých výrobků a služeb. Tento zákon do českého práva implementuje směrnici Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/882 ze dne 17. dubna 2019 o požadavcích na přístupnost u výrobků a služeb.
Zákon o požadavcích na přístupnost má zajistit, aby vybrané výrobky a služby byly dostupnější pro osoby se zdravotním postižením. Z těchto změn můžou těžit i další skupiny, například senioři nebo lidé s dočasnými omezeními.
Zákonné požadavky na přístupnost se vás budou týkat, pokud jste výrobci, dovozci nebo distributory následujících výrobků a služeb, především ze světa technologií.
Regulované výrobky musí mít vlastnosti, prvky a funkce, které osobám se zdravotním postižením umožní k výrobkům přistupovat, vnímat je a ovládat. Jako výrobci musíte proto zajistit, aby výrobek byl přístupný prostřednictvím více než jednoho smyslu. Výrobek tak musí nabízet možnost alternativy k:
Jako výrobci jste dále povinni nabízet i možnosti variabilního nastavení vizuálních prvků (jasu, kontrastu, zvětšení textu apod.), nastavení barev a nastavení zvuku (ovládání hlasitosti a rychlosti zvuku, alternativy ke zvukovým signálům) a poskytnout alternativu k biometrické identifikaci, jakou může být snímání otisků prstů nebo obličeje.
K výrobku musí být přiložen návod k použití, bezpečnostní informace a informace o výrobci a dovozci. To vše v češtině, srozumitelně a v takové formě, která je opět dostupná prostřednictvím více než jednoho smyslu. Je tak možná např. kombinace textu a zvukové nahrávky dostupné prostřednictvím QR kódu.
K výrobku musí být dále vyhotovena technická dokumentace, prohlášení o shodě výrobku se zákonnými požadavky na přístupnost a výrobek musí být opatřen označením CE.
Pokud jste výrobcem, dovozcem nebo distributorem regulovaného výrobku a zjistíte, že výrobek po dodání na trh nesplňuje zákonné požadavky na přístupnost, jste povinni o tom informovat Českou obchodní inspekci jakožto dozorový orgán a přijmout nápravná opatření, případně výrobek stáhnout z trhu.
Jako poskytovatelé služeb musíte po celou dobu poskytování služby zajistit, aby služba byla i pro uživatele se zdravotním postižením vnímatelná, ovladatelná, srozumitelná a stabilní.
V této souvislosti musíte uživatelům poskytovat jasné a snadno dostupné informace o fungování služby, ideálně v samostatné sekci webu nebo aplikace či v označené části obchodních podmínek. Tyto informace musí být přístupné více než jedním smyslem – nestačí jen textový popis. Například webová stránka nebo aplikace by měla být ovladatelná klávesnicí, kompatibilní se čtečkami obrazovky, umožňovat zvětšení textu a poskytovat obsah ve formátu vhodném pro Braillovo písmo nebo jiné asistivní technologie (např. HTML).
Zákon klade specifické požadavky i na některé typy služeb. Televizní stanice a streamovací platformy například musí zajistit přístupnost prostřednictvím titulků, audiopopisu nebo tlumočení do českého znakového jazyka. Online tržiště zase musí zákazníkům poskytovat informace o přístupnosti výrobků a služeb, které obchodníci nabízejí a které jim poskytnou (kupříkladu v uživatelské sekci pro doplnění informací o výrobku).
Dohled nad dodržováním těchto povinností má především Česká obchodní inspekce. V některých případech dohled vykonávají jiné orgány. Například Český telekomunikační úřad dohlíží na služby elektronických komunikací, Rada pro rozhlasové a televizní vysílání na televizní stanice a streamovací platformy, Ministerstvo dopravy na mezinárodní linkovou dopravu a krajské úřady na vnitrostátní linkovou dopravu.
Zákonné požadavky na přístupnost se nevztahují na:
I když vyrábíte výrobky nebo poskytujete služby, na které se zákon o požadavcích na přístupnost vztahuje, existují situace, kdy tyto požadavky splňovat nemusíte:
1. Pokud by splněním požadavků muselo dojít k zásadní změně výrobku nebo služby
Tato výjimka se v podstatě týká výrobků a služeb, které byly uvedeny na trh před účinností zákona a které doposud požadavky na přístupnost nesplňují.
2. Pokud splnění požadavků představuje nepřiměřenou zátěž
Splnění zákonných požadavků pro výrobce nebo poskytovatele služby představuje nepřiměřenou zátěž, pokud naplní kritéria stanovená v příloze č. 4 zákona. Tato kritéria jsou odvozena od nákladů na splnění požadavků, nákladů na výrobu, distribuci nebo dovoz výrobku nebo poskytování služby, přínosů pro osoby se zdravotním postižením a obratu výrobce nebo poskytovatele služby.
Tuto druhou výjimku ale nemůžete využít, pokud jste na zajištění shody výrobků nebo služeb obdrželi dotaci, dar nebo jiné obdobné plnění.
Podmínkou pro využití popsaných výjimek je vypracování posouzení prokazujícího, že požadavky na výrobek či službu nemůžou být splněny pro některý z výše uvedených důvodů. Posouzení může dozorový orgán kontrolovat.
O uplatnění výjimky z požadavků na přístupnost musíte dále jako výrobce nebo poskytovatel služby informovat dozorový orgán, a to ještě před dodáním výrobku na trh nebo poskytováním služby. Tato notifikační povinnost se netýká mikropodniků, které nemusejí dozorovému orgánu předkládat ani vypracované posouzení.
Zákonné požadavky na přístupnost se také nebudou vztahovat na webové stránky a mobilní aplikace s obsahem, který se po účinnosti zákona nebude měnit (např. uzavřené projekty, statistické aplikace).
Pokud dozorový orgán zjistí, že regulovaný výrobek nebo služba nesplňují zákonné požadavky na přístupnost, může výrobci, dovozci, distributorovi nebo poskytovateli služby nařídit uvést výrobek nebo službu do souladu se zákonem. V případě nesplnění povinnosti pak může dozorový orgán nařídit i stažení výrobku z trhu, případně zakázat jeho dodávání na trh.
Dozorové orgány mohou za porušení zákonných povinností rovněž uložit pokuty, jejichž výše závisí na typu a závažnosti přestupku. Nejzávažnější přestupky, jako je uvedení výrobku na trh bez splnění požadavků na přístupnost nebo neprovedení nápravných opatření, mohou být sankcionovány pokutou až do výše 10 milionů Kč.
Dozorové orgány budou dále na svých webových stránkách zveřejňovat seznamy výrobků a služeb, které nesplňují zákonné požadavky na přístupnost.
Zákon bude účinný a závazný od 28. června 2025. Ne všechny regulované výrobky a služby ale musí od tohoto data zákonné požadavky splňovat. Zákonem stanovené povinnosti se budou týkat výrobků uvedených (tj. poprvé dodaných) na trh po 28. červnu 2025 a služeb poskytovaných po 28. červnu 2025.
Zákon z tohoto pravidla stanoví ještě několik výjimek. Například služby, které nesplňují zákonné požadavky na přístupnost a které poskytujete uživatelům na základě smlouvy uzavřené před 28. červnem 2025, můžete nadále poskytovat v nezměněné podobě do 28. června 2030.
Až do 28. června 2030 můžete také poskytovat služby s použitím výrobků, které nesplňují požadavky na přístupnost, pokud byly výrobky uvedeny na trh nejpozději do 28. června 2025 a doposud jste je k poskytování služeb používali v souladu s ostatními právními předpisy.
Pamatujte na to, že pokud využijete některou ze zákonných výjimek, musíte tuto skutečnost být schopni dozorovému orgánu prokázat. Je tedy na místě uchovávat důkladné záznamy, například o uzavírání smluv nebo změnách služeb, kterými uplatnění výjimky ze zákona odůvodníte.
Nejste si jisti, jestli na vás nový zákon o přístupnosti některých výrobků a služeb dopadá? Chcete pomoci s nastavením výrobků nebo služeb do souladu se zákonem? Pak nás neváhejte kontaktovat na e-mailu kancelar@kroupalide.cz.
KROUPALIDÉ advokátní kancelář s.r.o.
IČO: 29310571, DIČ: CZ29310571
Společnost zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Brně pod sp. zn.
C 73338
Subjektem mimosoudního řešení sporu
se spotřebiteli je Česká advokátní komora